1. Kúsok

Na počiatku bola soľ

je tu váš prvý Kúsok. Newsletter vychádzajúci dvakrát do mesiaca vždy v nedeľu, aby priniesol do vašich domovov čas na vnímanie a objavovanie nových chutí. V každom Kúsku spolu nahliadneme bližšie k známym ingredienciám trochu inak, spoločne ich budeme degustovať, naučíme sa rôzne postupy, pripravíme si jednoduché recepty, navštívime zaujímavé miesta alebo naopak spoznáme inšpiratívnych ľudí. Všetko v jednom Kúsku, ktorý spojí všetko vaše doterajšie poznanie do hlbšieho sveta plného chutí.

#KÚSOK CHUTI

Veľakrát sa na veci pozeráme z výšky, pripravujeme recepty podľa určitých tabuliek, webových stránok či obľúbených influencerov. Nakupujeme podľa ceny, dostupnosti či naopak podľa toho čo v dané obdobie letí a je tzv. “IN”.

Mojim cieľom bude priniesť vám Kúsok, vďaka ktorému jednotlivé ingrediencie, postupy a chute do seba zapadajú a vy si v kaviarni, doma alebo u babky poviete “AHA”, preto to spoločne tak krásne hrá! Všetko bude zrazu tak jednoduché a pochopiteľné, že si jedného dňa začnete bezprostredne vychutnávať jednotlivé chute bez vzorcov či tabuliek, ale jednoducho srdcom.

O akej ingrediencií si myslíte, že budeme hovoriť na samotnom začiatku? Nepôjde o nič komplikované, dokonca dám ruku do ohňa za to, že túto ingredienciu v nejakej forme má každý z vás doma. Zároveň je to jedna z najdôležitejších ingrediencií, ktorá je základom každého jedla. V Biblii je napísané “..na počiatku bolo slovo”, naopak v našom Kúsku to bude na počiatku bola soľ.

Kým budem pokračovať zájdite do kuchyne a vezmite zo skrinky soľ, ktorú máte doma. Akej je farby? Akú má chuť? Akú má konzistenciu? Ak ste doposiaľ poznali iba bielu a ružovú soľ je na čase rozšíriť toto poznanie o farby, druhy, slanosti, význami či vlastnosti. 

ČO BY SME BOLI BEZ SOLI?

Nerafinovaná soľ predstavuje ingredienciu tvorby, ale aj chemických procesov. Vďaka nej naše telo vykonáva dôležité biologické procesy. Tak ako soľ pomáha nášmu telu, naopak ingredienciám vytvára ideálne prostredie pre udržanie živín a vody ako napríklad zelenine či mäsu. Nie nadarmo solíme vodu pri blanžírovaní, či kuracie mäso deň vopred pred jeho tepelnou úpravou.

Práve soľ je jedným zo základných elementov tohto ročného obdobia končiacej jesene a začiatka zimy, vďaka čomu dokážeme našim čerstvým surovinám zo záhradky prinavrátiť druhý život a zároveň doplniť zásoby našej komôrky o pár veľmi zdravých kúskov.

HLAVA, RAMENÁ, KOLENÁ … JAZYK A NOS

Aby sme pochopili vlastnosti soli je nutné zamyslieť sa nad PALETOU CHUTI, ktorú dokážeme rozoznať vďaka nášmu JAZYKU. Medzi našich 5 chutí patrí:

  • slaná,

  • sladká,

  • horká,

  • kyslá,

  • umami chuť.

Nielen jazyk ale aj náš NOS pomáha spoznať jedlo a to podľa jeho ARÓM. Medzi najčastejšie arómy patrí:

  • ovocná,

  • florálna,

  • herbálna,

  • korenistá,

  • či zemitá.

SUPERPOWER SOLI

K palete chuti a arómam vnímaným našim nosom sme sa nedostali náhodou. Práve tie nám pomôžu lepšie pochopiť superpower nerafinovanej soli, ktorú používame v SPRÁVNEJ FORME, ČASE A MNOŽSTVE:

1. TVORBA CHUTI:

  • plytkú chuť mení na paletu plnú zaujímavých chutí,

  • zvýrazní korenitosť,

  • utlmí horkosť,

  • povzbudí sladkosť: dezerty posypané soľou dokážu zažiariť sladkým podtónom.

2. ZVÝRAZNENIE ARÓM:

  • prispieva k zvýrazneniu každej ingrediencie, ktorú vnímame nosom. Prispieva k zintenzívneniu ovocnej, florálnej či korenistej arómy.

3. TVORBA CHRUMKAVOSTI: 

  • pri finálnom osolení šalátu, mäsa či dezertu tvorí chrumkavý podtón, ktorý sa vďaka naším zmyslom dostáva do pamäti ako zážitok.

4. PODPORA ŠŤAVNATOSTI A KONZISTENCIE:

  • pri solení kuracieho mäsa deň vopred udržiava v mäsku vodu, a tým šťavnatosť výsledného pokrmu. Zároveň pomáha udržať konzistenciu šľahaných vajíčok v krásny nadýchaný krém, ktorý tak ľahko nepadne.

5. ZACHOVÁVANIE VITAMÍNOV A FARIEB: 

  • pri blanžírovaní práve soľ skracuje čas potrebný na prípravu zeleniny vhodnými minerálnymi podmienkami zachováva suroviny plné zdravej farby.

AKÚ SOĽ MAŤ DOMA?

BALÍČEK PRE VÁS 

Rozhodla som sa pripraviť vám základný balíček troch solí, ktoré by ste mali mať určite doma. Je to základ, ktorý doplní / vymení rafinovanú soľ. Medzi toto trio som vybrala dve veľmi dostupné soli a jednu špeciálnu soľ pre labužníkov, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie a verím, že si ju istotne zamilujete aj vy.

Tak poďme na to:

  1. MORSKÁ NERAFINOVANÁ SOĽ

Táto soľ vzniká odparovaním morskej vody, a keďže nejde o rafinovanú soľ jej kryštáliky nemusia byť úplné biele (umelo sa nečistí / nebieli). Vďaka tomu si zachováva všetky minerály a stopové prvky, ktoré balansujú účinnosť sodíka. Okrem neho obsahuje viaceré minerály ako draslík (ktorý so sodíkom prispieva k väčšiemu sústredeniu sa a premýšľaniu), selén, meď, vápnik či horčík. Nerafinovaná morská soľ neobsahuje jód. Vieme ju kúpiť ako hrubozrnnú či jemnú. Jej farba a chuť závisí od krajiny, v ktorej sa ťaží.

POUŽITIE V KUCHYNI:

  • soľ môžeme použiť na nasolenie surovín pred spracovaním - jemná soľ,

  • pri dokončovaní pokrmu - hrubozrnná soľ,

  • na marinovanie mäsa či nakladanie surovín - hrubozrnná soľ,

  • na blanžírovanie - jemná soľ.

2. HIMALÁJSKA NERAFINOVANÁ SOĽ 

Táto soľ pochádza z Pakistanu z úpätia Himalájí (zväčša ide o Pandžábsku oblasť, kde minerál pochádza z 200 miliónov ročných morských soľných lôžok. Vďaka tomu, že je tak hlboko pod zemou nie je ovplyvnená priemyselným znečistením. K ťažbe dochádza ručne a suší sa na slnku. Táto soľ nám ponúka viaceré farebné variácie. Dokážeme ju kúpiť ako ružovú, červenú, bielu a dokonca aj čiernu. Biele kryštáliky sú oveľa slanšie ako ružové. Naopak ružové kryštáliky sú oproti klasickej či morskej soli menej slané, preto na prípravu pokrmu spotrebujete viac tejto soli. Čím červenšia soľ je, tým obsahuje viac železa. Čierne kryštáliky naopak obsahujú síru, a preto je táto soľ vďaka svojej “vajíčkovej chuti” veľmi chutným dochucovadlom pre vegánov. Himalájska nerafinovaná soľ obsahuje 80 minerálov a stopových prvkov ako fosfor, bróm, bór či zinok, oproti klasickej soli obsahuje menší podiel sodíka. Čo je ale zaujímavé táto soľ obsahuje prírodný jód, takže krásne nahrádza klasickú rafinovanú soľ. Ak trpíte vysokým krvným tlakom Himalájska nerafinovaná soľ je pre vás ten správny match!

POUŽITIE V KUCHYNI:

  • soľ môžete použiť na nasolenie surovín pred spracovaním - jemná ružová soľ,

  • do dezertov či krémov - jemná ružová soľ,

  • na dokončenie pokrmu - jemná ružová soľ,

  • ako náhradu vajíčkovej chuti pre vegánov - jemná čierna soľ.

3. FLEUR DE SEL

Fleur de Sel, a teda v preklade “soľný kvet” vzniká kryštalizáciou na povrchu plytkej slanej vody. Zbiera sa výlučne ručne, tak aby sa zabránilo zberu hrubej soli hneď pod ňou. Fascinujúce je, ale ako samotné kryštáliky vznikajú. Vytvára ich sama príroda, a to vhodnými podmienkami, ktorými sú vietor a slnko. Aj kvôli tomu, je táto soľ drahšia ako ostatné. Fleur de sel nepodlieha žiadnemu chemickému spracovaniu, je to čistý klenot prírody. Aj preto je to kráľovná medzi soľami.

Táto vzácna a drahá forma morskej soli patrí medzi najčistejšie a najzdravšie typy soli aké si môžete kúpiť. Vďaka tomu, že sama o sebe je vlhká na pokrme sa tak rýchlo nerozpustí, a teda zostane stále chrumkavá a prenikavá. Obsahuje najmä horčík , železo, vápnik a svojou vôňou pripomína fialky.

POUŽITIE V KUCHYNI:

  • používa sa pri výlučne pri dokončovaní pokrmov ako “final touch”, či už na šaláty, mäso alebo dezerty,

  • s čokoládou dokáže hotové zázraky.

Možno ste si všimli, ale aj v nadpisoch som použila slovo nerafinovaná. Áno, business so soľou je rovnaký ako s čímkoľvek iným, a preto nájdete rafinovanú morskú, kuchynskú či naopak aj Himalájsku soľ. Dôležité je vždy si prečítať zloženie a pozrieť sa na cenu.

Či už siahnete po odporúčanom balíčku, alebo nie dôležité je však vždy sa pozerať na zloženie každej ingrediencie. Aj soľ môže obsahovať stabilizátori alebo iné umelé náhrady, no vedzte, že týmito doplnkami sa iba narúša prírodná podstata, ktorá vznikla pre zdravie nášho tela.

#KÚSOK DEGUSTÁCIE

DEGUSTÁCIA: MANGO, SOĽ, CHILLI

INGREDIENCIE:

  • (čerstvé, mäkké) mango,

  • soľ,

  • sušené chilli.

POMÔCKY:

  • tanierik,

  • vidličku,

  • lyžičku,

  • šatku na oči,

INÉ:

  • parťáka / parťáčku na degustáciu.

POSTUP:

1. Očistite mango. Prekrojte ho po dĺžke jeho kôstky pozdĺž celého plodu, dužinu nakrájajte na väčšie kocky tesne k šupke, presne tak akoby ste pripravovali prostredie na hranie piškôrok a jednoducho lyžičkou kocky pomalinky dostaňte od šupky.

2. Ak budete mať zaviazané oči vy a vaša polovička bude mango pripravovať, vy budete degustátorom. Oči máte zaviazané len a len preto aby sa zintenzívnili vaše senzory využívaných a potrebných vnemov a nič vám nebránilo v degustácií.

3. V provom rade si dajte štipku soli na jazyk, aby ste zneutralizovali všetky chute predošlých dobrôt. Premiešajte si ju na jazyku a potom prehlitnite. Áno je to taký malý zázrak, zrazu nedominuje ani káva, ani čaj ba dokonca ani váš nedeľný obed a ste ready na nové chute.

V tomto momente začína degustácia zameraná na tri vzorky, ktoré so zaviazanými očami budete môcť ochutnať (čisté mango, mango so štipkou soli, mango so štipkou soli a s chilli). Tieto vzorky vám pomaly servíruje vaša polovička. Po každom ochutnaní zaznamenajte svoj nasnímaný pohľad na stupnici 1 najmenej po stupnicu 5 najviac v týchto ukazovateľoch: sladkosť, šťavnatosť, výraznosť chuti a chrumkavosť. Ku každému hodnoteniu môžete pridať aj slovný popis.

A) Čisté mango

B) Mango so štipkou soli

C) Mango so štipkou soli a chilli

VAŠA STUPNICA

Sladkosť:

Slovné hodnotenie ………….

Šťavnatosť:

Slovné hodnotenie ………….

Výraznosť chuti:

Slovné hodnotenie ………….

Chrumkavosť:

Slovné hodnotenie ………….

Podeľte sa so mnou o vašu degustáciu a pošlite mi svoje pozorovanie na instagrame. Budem sa tešiť na vaše zážitky a chuťové postrehy.

ČOKOLÁDOVÉ BROWNIES S MORSKOU SOĽOU

Nedá mi hovoriť o soli a jej superpower v rámci sladkej a horkej chuti a spoločne si s vami nepripraviť brownies. Práve brownies reprezentuje najlepšie ako soľ dokáže znížiť horkú chuť, súčasne zvýšiť sladkú a doplniť dezert o chrumkavosť. Tak mňam mňam poďme na to!

VEGÁNSKY SLANÝ KARAMEL

Keď som jedno leto pripravovala tradičné talianske gelato podľa receptúry z Toskánska a videla spotrebu slaného karamelu došlo mi, že je to jedna zo sladkých pochúťok, ktorá nielenže reprezentuje soľ ako hlavný element v dezertoch, ale napĺňa aj našu potrebu po výraznej, lahodnej a súčasne sladkej chuti.

Klasický karamel obsahuje maslo, smotanu na šľahanie, no ja vám ukážem ako toto všetko obísť a pripraviť si dobrotu aj keď máte intoleranciu na laktózu. Poviem vám, že ja môžem všetko mliečne, ale jednu fľaštičku tohto vegánskeho mám stále v chladničke.

#KÚSOK INŠPIRÁCIE

V dnešnom inšpiratívnom Kúsku sa dozviete kto tvorí umenie, ktoré umocňuje zážitok z pitia kávy. A zároveň aká bola cesta Martiny Javorskej k dielam, ktoré tvorí dnes.

Ďaľší Kúsok na vás čaká presne o dva týždne v nedeľu. Budem rada ak mi dáte vedieť aký bol ten prvý. Neváhajte a kontaktujte ma na instagrame! :)

Lucka