10. KÚSOK

Čo má spoločné vajce a limetka?

Neviem či ste si uvedomili, ale dnes Kúsok oslavuje svoju desiatu epizódu, pri ktorej mi nedá nepoďakovať vám. Veľmi, veľmi si vážim, keď ma niekedy zastavíte vonku, či na chodbe s milými slovami, že vás Kúsok kúsok po kúsku vzdeláva a motivuje v tak nádhernej oblasti, akou je jedlo. Verím, že vám budem schopná priniesť ešte veľa “aha momentov”, ktoré budú tvoriť vaše superpower v kuchyni, aby ste sa stali šéfkuchárom vo svojej vlastnej domácnosti.

Do dnešného dňa sme sa venovali soli, tuku a kyslosti. Upiekli sme si domácu Vianočku, Pumkin bread, fermentovali vločky, pripravili môj naj hummuštek či pravé talianske risotto. Všetko so zreteľom na tému, ktorej sme sa venovali.

V poslednom Kúsku vám nemohol uniknúť recept na jednoduchý ázijský šalát z toho čo dala naša chladnička či fermentovanú pomarančovú kašu. Naša spoločná cesta viedla aj keď len prstom po mape, no predsa za tradičnou chuťou kyslosti v Európe a Ázií. Dnes už viete, že do Hummusu pridávame citrón a do guacamole limetku. Prečo je tomu tak sa isto dočítate v deviatom Kúsku.

KÚSOK CHUTI

Hádajte čo! Poriadne sa usaďte, pripravte si chuťové poháriky, rozcvičte svoj ukazovák, lebo my, my ideme opäť cestovať.

Dnes vás prevediem po ceste, pri ktorej dostávate výnimku a nemusíte mať pas, jediné čo by ste mali mať je chuť do jedla a úsmev na perách. A samozrejme rozcvičený ukazovák! Tak šupky lupky poďme na to.

Svet kyslosti je rozmanitý a veľakrát si ani neuvedomujeme, ktoré potraviny v sebe kyslosť obsahujú. Predsa len aj kyslosť má svoju stupnicu od najmenej kyslých surovín po tie najviac kyslé.

Poďme sa pozrieť na našu pyramídu kyslosti. Na samotnom vrchnú stoja kyslé suroviny a na spodku práve naopak suroviny, v ktorých kyslosť prevláda najmenej, no stále je prítomná.

POĎME HĽADAŤ KYSLOSŤ

  • CITRUSY: limetka, citrón, yuzu, pomaranč a iné,

  • INÉ OVOCIE: broskyňa, slivka, ringlótka, jablko a iné,

  • ZELENINA: paradajky a produkty z nich,

  • SYRY A MLIEČNE VÝROBKY: kefír, žinčica, syry, mlieko a iné,

  • FERMENTOVANÉ SUROVINY: kyslá kapusta, či iná fermentovaná zelenina,

  • NAKLADANÉ SUROVINY: nakladané uhorky, karfiol, baranie rohy či iné,

  • RYBY: rybia omáčka, ančovičky,

  • OCTY: jablčný ocot, vínny ocot, hroznový ocot, balsamico, iné,

  • DIJON HORČICA,

  • SÓJOVÁ OMÁČKA,

  • HUBY,

  • ALKOHOL: víno, pivo,

  • MORSKÉ RIASY,

  • INÉ OMÁČKY A DRESINGY: majonéza, kečup, barbecue, francúzska či holandská omáčka a iné,

  • KAKAOVÉ BÔBY A ČOKOLÁDA,

  • KÁVA,

  • A MNOHÉ ĎALŠIE.

HOPKY ŠUPKY DO AFRIKY

Ako ste si už mohli všimnúť jednotlivé časti Afriky majú svoje spoločné kyslé chute. To čo prevláda v Západnej, Severnej a Východnej Afrike je chuť paradajok či vína. Existuje veľmi veľa receptov, v ktorých sa práve mäso a zelenina zalieva červeným vínom, aby dodalo jednotlivým ingredienciám nezameniteľnú chuť a dokonca i kyslosť, teda balanc medzi sladkou, slanou či horkou chuťou. Do dnes nezabudnem ako som ochutnávala pokrm, v ktorom sa víno miešalo s krvou a hovädzím mäsom. Áno, trvalo mi dlho kým som prijala pozvanie na večeru Angolskej rodiny, u ktorej som bývala v Lisabone, no po ochutnaní som zistila, že chuť omáčky bola nezameniteľná. Chvala Bohu ma môj strach z nepoznaného neodradil, ale práve naopak posunul vpred objavovaniu niečoho nového.

Víno a paradajky nie sú jediné kyslé chute. V Východnej Afrike kyslosť nájdeme v grepe, mangu, Cottage Cheese, v Severnej Afrike v nakladanej zelenine, olivách či naopak v Západnej ju vieme objaviť v mede či Sumbale. Sumbala predstavuje fermentované semienka afrického stromu Parkia biglobosa. Tieto semienka sa najskôr sušia a potom fermentujú. Ich chuť je horko-kyslá a mierne zemitá. Používajú sa na dochutenie polievok, omáčok, ryže, zeleniny či mäsa. Jej pravou hodnotou okrem chuti predstavujú bliekoviny, minerály, železo či vápnik ukrytý v nej.

ŠUPKY HOPKY DO AMERIKY

Fingerfood, Burger, Tacos či chuť ovocia. Vitajte v Amerike, kde je krásne vidieť rozdiely medzi jednotlivými štátmi. V USA a Kanade sa pozrime na layerovanie burger-u, v ktorom na mäsko a žemlu layerujeme kyslosť paradajkou, nakladanou zeleninou či syrom. V Mexiku si predstavme zas Tacos a guacamole, do ktorého vrstvíme kyslé chute uložené v paradajkách či šťave z limetky. Ak ste si mysleli, že čierna čokoláda je iba horká ste na omyle. Kakaové bôby majú rovnako zaujímavé otiene chuti ako výberová káva. Nájdete v nej ovocné ba dokonca acidné tóny. Čím prechádzame do väčšej exotiky tým sa kyslosť odráža v ovocí či domácich octoch. V Karibiku je nositeľom citrón, limetka a pomaranč naopak v Brazílií sa k tejto kombinácií pridá ananás či passion fruit. Mňam mňam.

KÚSOK DEGUSTÁCIE

DOMÁCA GRANOLA

Kyslosť v granole? Áno! 🙂 Veď predsa potrebujeme pracovať s našou rozmanitou paletou chutí aj pri raňajkách. Dnes som si pre vás pripravila recept, ktorý si môžete upraviť o svoje obľúbené chute, tak aby vám vyhovovali. Poprípade spotrebovať to, čo máte doma. Ja vám predstavím jednoduchú no veľmi zaujímavú chuť doplnenú o samé zdravé komponenty. Jedli ste už granolu so sušeným physalisom? Nie? Tak poďme na to! Lebo ja som blázon to týchto malých raňajkových ingrediencií.