9. KÚSOK

Európou a Áziou za sviežou chuťou

Posledný mesiac si uvedomujem, aké máme veľké šťastie. Možno nie všetko okolo nás je v najväčšom poriadku, no máme možnosť vykonávať veci, ktoré možno kvôli rôznym zdravotným problémom iní nemôžu. Dokážeme vnímať krásu jedla očami, pocítiť všetky jeho chute jazykom, privoňať jeho aróme, či dokonca započúvať sa do jeho zvuku a dotknúť sa ho. Haha, no pri tom dotyku si môžete všeličo pomyslieť, ale my ľudia jednoducho milujeme dotyk, a čím viac sme v kontakte s jedlom, tým viac si ho vieme vychutnať.

V poslednom Kúsku sme sa venovali kyslosti. Kyslosti ako jednej zo základných chutí, ktoré dokážeme vnímať na našom jazyku. Vďaka nej dokážeme vytvoriť zaujímavú chuť, dodať pokrmom šťavnatosť, ochrániť ingrediencie pred oxidáciou, vytvoriť rôzne marinády či rovnováhu a tú dokonca aj pri našom zažívaní. Vďaka kyslosti nám trávi, lepšie chutí a dokonca nie nášmu životu, ale jedlu dodávame balanc.

Ak máte problém so zažívaním a chcete podporiť svoje trávenie určite by ste mali vločky fermentovať. Stačia iba dve ingrediencie a jeden večer a vaše raňajky sa nielenže premenia na zdravé, výživné, ale aj chutné dobrodružstvo. Ako s fermentovanými vločkami pracovať? Vyskúšate jednoduchý recept spolu so mnou.

KÚSOK CHUTI

Tak ako aj pri tuku, tak aj pri kyslosti dokážeme objiavovať rozdiely na mape chutí. To znamená, že ak cestujeme do Mexika vychutnáme si tam limetku a nie citrón, ak naopak chceme zmeniť smer a navštívime Európu a gastronomickú veľmoc Taliansko, kyslosť na svojom jazýčku vybalancujeme Talianskym Balsamico-m, či vôňavými talianskymi citrónami. Vydajme sa teda spoločne na cestu a objavme spolu kyslé chute v rôznych svetových gastronomických metropolách. Dnes mám na programe s vami objavovanie Európy a Ázie.

Možno si ani neuvedomujeme, aké ingrediencie v sebe nesú kyslosť, a ako kyslosť vrstvíme v jednotlivých pokrmoch. Napríklad v takom Gréckom šaláte ju vrstvíme nakrájanými paradajkami, olivami či Feta syrom. V Európskych šalátoch práve kvôli vhodnému podnebiu na pestovanie citrónov používame do šalátov práve tie. Preto ak sa rozhodujete či do európskeho receptu pridať citrón alebo limetku a chcete tradičný recept, tak určite siahnite po žltej.

PRSTOM PO EURÓPE

Ako vidíte z mapky chutí Grécko, Španielsko, Taliansko a Francúzsko majú niečo spoločné. Kyslosť reprezentuje citrón, ocot vo variante podľa surovín či produktov, ktoré dané krajiny pestujú / vyrábajú. Vo Francúzsku je to vínny ocot či v Taliansku moje milované Balsamico. Kyslosť nájdeme aj v mliečnych produktoch, a teda Grécko určite nezahanbí výborným Feta syrom, svetoznámym Gréckym jogurtom či vŕzgajúcim Halloumi syrom pod zubami. V Španielsku ako aj Francúzsku je to napríklad kozí syr a v Taliansku Mozzarella Buffala, Parmigiano Reggiano či Pecorino. Kyslosť je naozaj všade, a vďaka takejto mapke ju dokážeme balancovať v tradičných receptoch do posledného kúsku.

Nedá mi nezanechať vám recept na domáci ocot, aby ste nemuseli nad kyslosťou uvažovať iba v obchode, ale svojimi vlastnými rukami si ju pripraviť doma. Tak poďme na to!

JABLKOVÝ O O OCOT

Na jablkový ocot budeme potrebovať: 1 kg domácich jabĺk, vodu a 5 l zaváraninovú nádobu.

Jablká poriadne umyjeme pod vodou a očistíme od nečistôt. Nastrúhame ich na hrubom strúhadle aj s kožou. Takto nastrúhané vložíme do zaváraninovej nádoby (uistite sa, že je čistá) a zalejeme studenou vodou tak, aby ostal aspoň 5 cm priestor na kvasenie. Pohár prikryjeme tanierom a necháme kvasiť v kuchyni 10 dní. Do pohára vstupujeme iba drevenou vareškou. Každý deň ho dvakrát premiešajte. Po 10 dňoch preceďte šťavu cez sitko. Túto šťavu následne vlejeme späť do očisteného pohára a necháme kvasiť v chladnejšej miestnosti 20 dní bez akéhokoľvek miešania, iba prikrytú tanierom. Po dvadsiatich dňoch ocot zlejeme cez gázu a sitko, aby sa všetky usadeniny z neho odstredili. A voilá! Máme hotový ocot! Mňam mňam, tak veselo do experimentovania s ním.

PRSTOM PO ÁZIÍ

Ázia a kyslosť. Bože čo by som dala za poctivé Kimchi, alebo chuť sójovej omáčky. Som schopná zjesť iba neosolenú ryžu pokvapkanú sójovou omáčkou. V rámci mass produkcie vám viem odporučiť značku Kikkoman, ktorá sa používa aj vo vychýrených Bratislavských Ázijských podnikoch. Jej chuť je naozaj výborná, čo ma tento rok podnecuje k objavovaniu chuti sójovej omáčky, ktorá sa ešte stále vyrába tradičným postupom fermentácie v drevených sudoch. Podľa mňa ochutnávka takejto omáčky je mind-blowing. Držte mi prsty mám to na zozname želaní, a istotne vám o tom potom poviem viac.

Ako ste si už mohli všimnúť z mapky Čína, Japonsko, Thajsko Vietnam a India majú niečo spoločné. Sú tým fermentované produkty. Kyslosť môžeme nájsť v Ryžovom víne, octe, sójovej omáčke či iných omáčkach ako je tá rybacia (omáčka z fermentovaných rýb), Tamari, curry či Ponzu. Nezahanbí vás ani slaná chuť misa, v ktorej sa kyslosť jednoznačne nachádza. Práve miso je skvelé do prípravy dezertov, keďže svojou slanosťou a kyslosťou podporuje sladkú chuť a tvorí nezameniteľné delikatesy.

Nech tvoríte akýkoľvek medzinárodný recept očkom sa vždy nakuknite do mapky a uľahčite si prípravu receptu a silu vašej fantázie. O tom aký tuk použiť, v ktorej krajine sme si povedali, dnes ste dostali rozšírenú verziu, ktorá pomaly ale isto plní naše chuťové poháriky do čoraz väčších dimenzií.

KÚSOK DEGUSTÁCIE

FERMENTOVANÁ POMARANČOVÁ KAŠA

O fermentácií vločiek bola reč v ôsmom Kúsku. Spoločne sme si pripravili Kakaovú fermentovanú kašu, no fantázií sa medze nekladú. Dnes si spolu urobíme osviežujúcu pomarančovú kašu doplnenú o tóny škorice, chrumkavých orieškov či sladkých ďatlí.

ÁZIJSKÝ ŠALÁT

Budete veľmi prekvapení, no šalát, ktorý sa nachádza priamo pred vašimi očami je pripravený z toho čo dala chladnička, no doplnený o ázijskú chuť. Je tu červená kapusta, mrkva, špenát a tri hlavné ingrediencie, ktoré si budete musieť rozkliknúť v recepte. No mňam mňam prajem vám dobrú chuť, lebo je skutočne výborný.

Ak sa vám Kúsok páčil budem rada, ak ho budete zdieľať ďalej a možno kto vie, niekoho nového inšpiruje radami či chuťou ako Master your cooking skills.

Prajem vám krásny týždeň a vidíme sa opäť o dva týždne v nedeľu.

Lucka

PS: Kúsok hľadá grafika, ktorý by ako cestu dodal lásku, Kúsku dodal svoj charakter, tvár a šaty. Aby s vami mohol Kúsok čoraz viac komunikovať na sociálnych sieťach a mal šmrnc všetkého toho chutného, zaujímavého a poučného o čom každú druhú nedeľu rozpráva spolu so mnou. Ak budete o niekom vedieť prosím kontaktujte ma na TU.

PS2: Keď si poviete Kúsok, čo vám prvé napadne na um? Zdieľajte so mnou vaše podnety TU.