13. KÚSOK

Rodinka cez čokoládu až po tonic.

 

Ani sme sa nenazdali a je tu opäť ďalší víkend a s ním aj v poradí trinásty Kúsok. Naposledy sme spoločne nahliadli k veľmi dôležitej chuti, ktorou je horkosť. Už dnes viete, že medzi hlavné superpowers horkosti patrí napríklad komplexná chuť, zvýraznenie chuti samotnej, zvýšenie našej chuti do jedla, zlepšenie nálady. Dokonca práve horkosť tvorí rôzne prospešné účinky pre zdravie, ktoré sú ukryté napríklad v kurkume či zázvore.

Ak chcete Kúsok sledovať častejšie ako každé dva týždne tak potom neváhajte a dajte mu follow na instagrame. Práve tam budete môcť so mnou objiaviť v nasledujúcich pár týždňoch krásu novej chuti, ktorá jednoznačne vychádza z ázijskej kuchyne (no samozrejme nie výlučne). Ak máte pripravený pas, ste pripútaný a na ústach máte úsmev a v brušku chuť objavovať, pridajte sa na cestou so mnou a zažite Kúsok netradične častejšie. O pár dní odchádzame tak sa nechajte prekvapiť.

Ak sa pýtate či sa o dva týždne opäť ukážem s Kúskom vo vašej e-mailovej srchánke tak áno, ale trošku inak. Dodám Vám pár inšpirácií, no sama sa budem inšpirovať, aby som vám dokázala ponúknuť ten najlepší kontent, keď sa vrátim. Veľmi veľmi sa na to teším a verím, že aj vy.

BABA GANOUSH

No späť k poslednému Kúsku! 🙂 Aby sme si horkú chuť interpretovali lepšie a naučili sme sa s ňou pracovať pripravili sme si asi jeden z najvhodnejších receptov vôbec, ktorým je bezkonkurenčne Baba Ganoush. V recepte dokonca nájdete ako pracovať s baklažánom tak, aby horkou chuťou jedlo nepokazil, no naopak ho doplnil o nový odtieň. Verím, že popustíte uzdu svojej fantázie a po domácom hummuse, ktorý sme si spolu pripravili dávnejšie vyskúšate práve tento recept. Je skvelým typom ako si pripraviť svieži obed či ľahšiu večeru. Tak šup šup do toho.

KÚSOK CHUTI 

Dnes pri horkej chuti ostaneme ešte na krátky okamih, aby sme ju mali možnosť objavovať z úplne inej perspektívy a pochopiť jej význam.

Už vieme čím je horká chuť dôležitá, a teda poznáme jej superpowers, no v akých surovinách ju môžeme nájsť aby sme dokázali náš pokrm po slanej a kyslej chuti doplniť práve o ňu?

Horká chuť, kde ťa hľadať:

  • Káva,

  • Čaj: čierny, zelený, kolóny, pu-erh,

  • Horká čokoláda, kakao, kakaové bôby,

  • Ovocie: ako napríklad grapefruit,

  • Zelenina ako napríklad: baklažán, repa, horčica, kel, zeler, brokolica, karfiol, zelená paprika, cibuľa, cesnak, rukola,

  • Korenie: čierne, červené, Kajanské korenie, chilli papričky, kurkuma, zázvor, jalapeño papričky,

  • Bylinky: ako napríklad šalvia, oregano, rozmarín,

  • V syroch: ako napríklad Roquefort, Cheddar či Parmezán,

  • Semená a kôstky z ovocia: ako hrozno, čerešne avokádový,

  • Orechy,

  • Oleje,

  • Iné.

Keď budete nabudúce prázdiť trh či obchod s potravinami nezabudnite sa pozrieť na jednotlivé suroviny trochu inak a odhaliť, v ktorej sa sa horká chuť nachádza.

Ak chceme vytvoriť balanc, a teda obohatiť jedlo a všetky tóny chuti, ktoré nájdeme na našej palete nezabudnite, že jedlo by malo obsahovať kúsok slanej, sladkej, horkej, umami a kyslej chuti. Z jednotlivých horkých surovín ste už zistili, ktoré dokážeme v jedle použiť aby sme dodali jedlu práve horkosť, no poďme si ukázať pár príkladov z kuchyne.

BALANCUJEM HORKOSŤOU

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete do jedla pridať horkú chuť. Tu je niekoľko z nich, stačí použiť:

  • Korenie: môžete ho použiť ako final touch na šalát, mäso, domácu pomazánku či do letného drinku.

  • Horčicu: do dressingu, marinády na mäso či do omáčky, dokonca ju môžete kombinovať s korením a umocniť jej horkosť viacnásobne.

  • Zázvor: do polievky, čaju či k mäsu.

  • Kurkumu: do kaše, hlavného jedla či nápoja.

  • Kakao: do dezertu alebo ako final touch na dezert, ktorým je napríklad tiramisu.

  • Kávu: môžeme ju použiť do dezertov či nápojov.

  • Tonic: na prípravu rôznych drinkov ako je gin tonic či espresso tonic.

Ako horkú chuť zjemniť?

  1. Použite kyslú prísadu: Kyslé prísady, ako je citrónová šťava, limetková šťava, ocot alebo kyslá smotana, môžu pomôcť zjemniť horkú chuť. Tieto kyslé prísady vyvažujú pH horkých látok a môžu pomôcť odstrániť niektoré z ich horkých zložiek.

  2. Použite sladké prísady: Sladké prísady, ako je cukor, med, javorový sirup alebo ovocie, môžu pomôcť zjemniť horkú chuť. Tieto sladké prísady zvyčajne znižujú intenzitu horkosti a pridávajú do jedla ďalšiu vrstvu chuti.

  3. Použite mlieko alebo syr: Mlieko alebo syr môžu byť účinnými prostriedkami na zjemnenie horkosti. Mlieko obsahuje proteíny, ktoré môžu neutralizovať horké zložky, zatiaľ čo syr môže poskytnúť mastnú textúru, ktorá môže taktiež zmierniť horkosť.

  4. Odstráňte semená a jadrá: Semená a jadrá niektorých horkých zelenín, ako sú napríklad papričky, obsahujú najväčšie množstvo horkých zložiek. Ak ich odstránite, môže sa intenzita horkosti znížiť.

  5. Experimentujte s dávkovaním: Každý má iný prah citlivosti na horkú chuť, takže experimentovanie s množstvom korenia alebo papričiek, ktoré používate, môže pomôcť nájsť správnu rovnováhu.

KÚSOK DEGUSTÁCIE

Pripomeňme si sladké recepty, v ktorých sa horká chuť nielenže mihla, ale podporila finálny zážitok zo sladkého pokušenia.

VEGÁNSKE NUGÁTOVÉ KOCKY

Lieskovce a horká čokoláda sú ingrediencie, ktoré dopĺňajú tento dezert o tóny horkosti. Nielenže na vrchu vďaka čokoláde vytvoria chrumkavý efekt, no balansujú chuť ďatlí natoľko, že dezert nie je príliš presladený.

BROWNIES S MORSKOU SOĽOU

Áno, samozrejme že čokoláda a kakaové bôby sú horkou esenciou Čokoládového brownies. V tomto prípade vytvára horká chuť balanc medzi sladkosťou vyšľahaných vajíčok, dodáva nám chrumkavý pôžitok, ale aj jemné prekvapenie.

HORALKOVÉ GULIČKY

Kakao! Finálne vyvaľkanie gumičiek, no odporúčam naozaj najemno, aby ste sladkú chuť nestiahli až natoľko, že by guľky ostali celé horké. Práve najemno dodajú dezertu ten správny vibe. Na druhej strane balancujú sladkosť ďatlí, no ako som povedala pomaly s rozumom a jemne :)