4. KÚSOK

Podľa tuku spoznám..

Nie nesnívalo sa Vám to, v poslednom Kúsku sme sa rozprávali o krásnom, chutnom, krémovom a priam neodolateľnom tuku!

Ak si máte z tretieho kúsku odniesť aspoň jeden poznatok, tak určite to, že tuk je chuť a na ostatné prídete sami. Aby bola vaša kuchyňa bohatšia o nové chute a zároveň sme sa chuťou priblížili k tomuto krásnemu Vianočnému obdobiu, teraz je ten správny čas vyskúšať si prípravu domáceho ghee či sladkej Vianočky, ktorá privedie vaše chuťové poháriky naspäť k detstvu. 

#KÚSOK CHUTI

Tuk je chuť, no nezabudnite na staré známe pravidlo, v ktorom nemôžeme zabudnúť klásť dôraz na čas, teplotu, množstvo a správny výber tuku. A práve pri správnom výbere tuku dnes ostaneme. 

Starkej jablkový koláč vznikol tak, že starká v záhradke obrala jabĺčka, preosiala múku, vytiahla z kurníka ešte stále teplé vajíčka, dosladila cesto cukrom, upevnila chuť štipkou soli, z hustej smotany vyrobila maslo a mohlo sa piecť. Každý jeden recept či už od našej starej mamy alebo tej z Francúzka má niečo spoločné. Ingrediencie tvoriace tradičné recepty pochádzajú z danej krajiny a práve súhra všetkých týchto ingrediencií tvorí nezameniteľný zážitok. 

Dnes spolu vycestujeme do svetoznámych miest a objavíme aké druhy tukov sú pre dané krajiny tradičné. To nám pomôže nie len pochopiť danú krajinu, ale aj upevniť naše vedomosti pri ďaľšom experimentovaní v kuchyni

VITAJTE V EURÓPE!

Existuje povesť, ktorá rozpráva príbeh o vzniku mesta na polostrove Attika. Keďže sa dlho nik nedokázal dohodnúť na tom, aké meno dostane, rozhodli sa pomenovať mesto podľa Boha, ktorý dá ľuďom na ostrove hodnotnejší dar. Prvý dar bol od Poseidona, ktorý udrel svojím trojzubcom do zeme a z nej začala prýštiť slaná voda, druhý dar vytvorila Aténa, ktorá udrela do zeme svojim kópie, a to sa šmahom ruky zmenilo na olivovník. Čo bolo hodnotnejšie pre ľudí, a ako sa napokon dodnes volá toto mesto? Nech už bola povesť akákoľvek, olivovník, a teda jeden z hlavných produktov olivový olej, tekuté zlato, ako ho nazýval nejedenkrát Homér je základom Gréckej kuchyne. 

Ak si chcete priblížiť v akých jedlách ho nájdete určite si ho vychutnáte v Gréckom šaláte, Musake či obľúbených Tzatziky.

Vitajte v štáte s najväčšou produkciou olivového oleja vo svete. Keďže v Andalúzií sa strieda horúce leto s miernym letom, práve táto časť Španielska má ideálne podmienky na pestovanie olivovníkov, nakoniec 75% všetkej výroby pochádza práve odtiaľto. Olivový olej nájdete v receptoch ako Gambia de ajillo, Patatas bravas či Tortilla de patatas. Okrem olivového oleja Španieli používajú aj bravčovú masť. Tá je súčasťou nielen slaných jedál, ale aj dezertov. 

Zaujímavosťou Talianska je vzťah masla a olivového oleja. Okrem toho že maslo je súčasťou dezertov, pečiva ako napríklad sladkých Brioches najzaujímavejším elementom je práve v Risotte. Neviem či ste vedeli, ale pri dokončovaní pravého talianskeho Risotta končíme pri procese zvanom “mantecazione”. Je to proces, pri ktorom v konečnej fáze prípravy pridáme do Risotta nastrúhaný parmezán a tuk, pričom rýchlo miešame. Miešaním vznikne krémovitosť a zapracovaním tuku, ktorý je súčasťou oboch komponentov vytvoríte nezameniteľnú chuť. A teraz tá zaujímavosť. Čím severnejšie cestujete tým sa na dokončovanie Risotta používa maslo, naopak čím južnejšie sa v Taliansku vydáte tým je mantecazione doprevádzané práve olivovým olejom. Okrem týchto dvoch tukov sa v Talianskej gastronómii učite stretnete aj masťou. Tá je súčasťou prípravy mäsa a dezertov

Keď sa povie Franúzko určite vám napadne maslo. Paris Brest, Ecair, Corissant či základné francúzske omáčky, medzi ktoré patrí Hollandaise, Bechamel, Espagnole, či Veluté. Áno vo všetkom sa odráža chuť lahodného masla, ktoré dotvorí nie len chuť, ale aj krémovitosť. Okrem masla tradičné francúzske recepty zaujmú použitím olivového oleja či masti.

Ak sa rozhodnete pripraviť si jeden z tradičných receptov daných miest už viete po akom tuku siahnuť. Ak ide o Taliansku chuchyňu jednoznačne maslo, olivový olej a masť, ak naopak varíte niečo z Gréckej kuchyne použite olivový olej. Práve vďaka tejto core ingrediencií bude váš recept ako od starej mamy. 

Predtým ako sa dostaneme k degustácií mám jednu otázku na zamyslenie. Akým tukom dochucujeme jedlá v našej slovenskej kuchyni? 

#KÚSOK DEGUSTÁCIE

My ideme konečne degustovať! Prichystajte si extra virgin olive oil, soľ, korenie a chlebík

Aby sme pochopili čo je tuk zač začneme s jeho vrstvením. Dobre viete, že v každom pečive je tuk, čím si so sebou odnesie aj nezameniteľnú chuť. Zaviažte si oči aby ste zintenzívnili vaše vnemové receptory a dajte si do úst kúsok chlebíka. Čo cítite? Vychutnajte si jeho chrumkavú kôrku či mäkkú striedku, ktorá je balzamom na dušu. Do mištičky si nalejte olivový olej a chlebík do neho namočte. Pomaly si ho vložte do úst a zamyslite sa nad tým čo spravil olivový olej s inenzitou chlebíkovej chuti. Namočte chlebík ešte raz posoľte si ho, okoreňte čerstvo pomletým čiernym korením užívajte si moment, o ktorom sme hovorili už dávnejšie v prvom kúsku. Horká chuť olivového oleja sa potlačila, zvýraznili sa jeho korenisté otiene a vďaka chrumkavosti na túto malú degustáciu tak jednoducho nezabudnete. Možno sa stane súčasťou nejdného vášho večera.

DOMÁCE GRILÁŽKY

Aké by to bolo predvianočné číslo Kúsku, ak by sme v ňom nielenže nevyužili tuk, ale si spoločne aj niečo vianočné neupiekli? Pozvývam vás teda k príprave pre mňa najchutnejších Grilážok. Pripravte si trpezlivosť a ideme na to!

#KÚSOK INŠPIRÁCIE

Naposledy sme sa rozprávali s Katkou, ktorá si pre nás dnes prichystala pár tipov ako upevniť svoje cukrárske schopnosti tak poďme na to!

Neviete čo darovať svojim blízkym na Vianoce? Darujte im KÚSOK CHUTI. Už začiatkom roka vyjde piaty diel a v ňom opäť chutné rady a nedej recept na osvieženie vašich kulinárskych schopností.