8. KÚSOK

Za všetkým hľadaj citrón.

Dovoľte mi odpútať vás od rozbehnutej mysle a previesť vás opäť svetom plným chuti. Áno, áno s Kúskom sme tu opäť aby sme nasledujúce dva týždne okorenili o nové zaujímavé poznatky a rozmaznali bruško novými inšpiráciami. 

Epizóda o tuku je naozaj za dverami. Spoločne sme sa v poslednom Kúsku pozreli cez kľúčovú dierku k surovinám, ktoré ho obsahujú, pripravila som si pre vás tri tipy ako rozšíriť svoju špajzku o zaujímavé oleje a na záver sme si pripravili domáci hummus (môj najobľúbenejší, nie nie nenahováram vás haha, no možno iba trošku). Mám taký zvyk z Talianska a z nedeľných obedov u starkej, dolce jednoducho musí byť, a teda možno vás zaujmú Vegánske Nugátové kocky.

PS: pred tým ako začnete čítať nové vydanie dajte mi vedieť či toto moje písmenkovanie o chuti zvládate. Pošlite mi svoj feedback, či už na instagrame alebo emailom, aby som vedela, či niekde jedna z Kúskových múdrosti padla na úžitok, alebo toto všetko budem hovoriť po večeroch len Dominikovi haha :) užívajte. 

#KÚSOK CHUTI

Citrón, pomaranč, ryžový ocot, Balsamico, červený vínny ocot, fermentovaná kapusta či naopak grécky jogurt. Ingrediencie, ktoré majú niečo spoločné, a to niečo sa nachádza na našej rozmanitej palete chuti. Ak vás mám aspoň trošku navigovať je to chuť medzi slanou a horkou, viete o akú ide?

Doteraz sme si spoločne prešli slané dobrodružstvo, na malú chvíľku sme uviazli pri rozmanitom tuku a dnes spoločne nahliadneme ku chuti, ktorá automaticky zaplaví váš jazyk sviežosťou. 

Uvedomili ste si niekedy čo sa stane ak iba pomyslíte na odkrojený kúsok citróna?  Čo sa deje s vaším jazykom? Nie? Tak poďme na to!

Predstavte si krásne žltý citrón, ku ktorému môžete privoňať a ucítite jeho esenciálny olej voňavý horkosťou. Na dotyk dokážete cítiť jeho kôru a všetky póry, z ktorých sa pomaly uvoľňuje jeho vôňa. Ak ho čo iba trolinku povaľkáte rukami o pracovnú dosku jeho šťava sa nahromadí a prerazí z jednotlivých membrán a je ready k použitiu. Vaše ruky budú voňať po citrónovou oleji, ale pri tom sa nepristavujeme. Prekrojte ho a vnímajte čo sa deje s vašim jazykom. Všetko toto robte vo vašej mysli. Naša zmyslová pamäť je jednoducho kúzlo. Pamätáme si chute, vône a ak sa jedná o tak výraznú chuť, ktorou je kyslosť naše telo reaguje hneď pri predstave na ňu.

Aj vám sa zaplavil jazyk slinami? 

Hovorí sa, že nám tečú sliny ak premýšľame nad dobrým jedlom, a práve kyslosť je esencia, ktorá dobré jedlo tvorí. Tak ako pri soli a tuku, tak aj kyslosť má svoje vlastné superpowers, tak poďme na to ich spoločne objaviť!

SUPERPOWERS KYSLOSTI

  1. TORBA CHUTI

Kyslosť znižuje chuť sladkej, slanej, horkej či pikantnej chuti. Nie nadarmo sa pri balancovaní štipľavej chuti používa jogurt, či pri veľmi sladkých dezertoch pár kvapiek citrónovej šťavy. 

    2.  DODANIE ŠŤAVNATOSTI

    Už len pomyslenie na citrón v našich ústach vytvorí príliv slín do našich úst, tak funguje naša zmyslová pamäť, ktorá asociuje citrón a teda kyslú chuť so sviežou a šťavnatou chuťou, ktorá je pre náš chuťový zážitok naozaj veľmi dôležitá. 

      3.  OCHRANA JEDLA PRED OXIDÁCIOU

      Suroviny ako banán, jabĺčko či avokádo podliehajú oxidácii. Ak ich do pár minút neskonzumujete sami začnú hnednúť a strácať na svojej hodnote. Pokvapkanie týchto surovín citrónovou alebo limetkovou šťavou proces oxidácie zastaví. To znamená, že guacamole, ktoré chystáte pre svojich hostí si zanechá stále nádhernú farbu ak do neho odšťavíte pár lyžičiek limetkovej šťavy, jabĺčko nakrájané na kocky stačí dať do kúpeľa vody s citrónovou šťavou a tak ostane nádherné a nezhnedne.

        4.  TVORBA MARINÁD A DRESSINGOV 

        Uvedomujete si prečo si k párkom dávate kečup alebo horčicu? Obe ingrediencie sú nositeľom kyslej chuti. Dokonca aj do zemiakového šalátu 

          5.  TORBA ROVNOVÁHY

          Kyslosť dodáva rovnováhu tučným a sladkým jedlám. Dodnes si pamätám ako mi v Parme naservírovali Tartare di Cavallo: nakrájané mäsko, soľ, korenie a citrón. Práve ten balancoval chuť tuku a vyvážil jedným maličkým pokvapkaním celú súhru chuti. 

          Kým tuk tvorí chuť, tak soľ a kyslosť ju formujú do dokonalosti. Nie sme ešte pri konci objiavovania chutí, no máme základ, ktorý nám pomôže lepšie pochopiť, prečo nám chutí tá a tá zmrzlina a prečo naopak daný dezert či chilli con carne so smotanou tvorí dokonalý balanc. 

          #KÚSOK DEGUSTÁCIE

          FERMENTOVANANÉ VLOČKY

          Možno skrútite svoj nos pri pomyslení na fermentované vločky, no poviem vám pravdu, ak ich raz vyskúšate nebudete chcieť iné. Tento recept je na bázu, z ktorej môžete tvoriť akúkoľvek chuť, na ktorú si pomyslíte. Myslite ale na to, že je to lacto fermentácia, preto k nej treba napárovať suroviny, ktoré sa k mlieku hodia. Ak sa rýchlo zamyslím je to napríklad čokoláda, kakao, oriešky, banán, avokádo.Túto bázu si pripravíte veľmi rýchlo. Cez noc zamiešate a cez deň vychutnávate.

          FERMENTOVANÁ KAKAOVÁ KAŠA

          Už vieme ako si spraviť fermentovanú bázu, ale aký je rýchly a jednoduchý recept ako ju využiť na chutné raňajky? Pripravila som si pre vás naozaj jednoduché a rýchle riešenie. Dokonca nemajte obavy, ale je skutočne sladké. Vďaka banánu a medu ani nebudete vedieť, že základom tejto kaše je kefír. Tak poďme spolu na to!